Steppácké áčko tento víkend zahájí další sezónu v německé lize. Tato sezóna bude pro Stepp velmi rozdílná od minulých. Tým v letní přestávce prošel poměrně zásadními změnami. O přípravě, změnách a rozhovor s novým trenérem naleznete v následujícím textu.

Letní přestávka byla pro muže velmi podstatná. Po prázdninách se sešlo prakticky nové družstvo. Družstvo opustili tři hráči základní třináctky (Rezek, Bilas, Margita) a na postu hlavního trenéra skončil Tomáš Růžička, kterého nahradil Peter Valovič. Stepp se proto musel poohlédnout hlavně po nových tvářích na postu centra, které nalezl v Martinu Komínkovi a Tomáši Chromčíkovi z Přerova. Na post křídla přestoupil do Prahy ex-hradecký Petr Hase. Po roční pauze se vrátil Stanislav Holý a další sezónu bude v týmu působit slávistický kapitán Jiří Šimek.

V rámci podzimní přípravy Stepp absolvoval turnaj v Plavně a Karl Marx cup v Chemnitzi.
Turnaj v Plavně nabídl Steppu možnost konfrontace s prvoligovým Weidenem. První polovina utkání byla nečekaně vyrovnaná, hlavně díky výbornému výkonu steppáků, kteří skvěle bránili a plavecky byli naprosto vyrovnaným týmem. Ve druhé polovině však poněkud otevřeli hru a z toho Weiden v poslední čtvrtině dokázal vytěžit poměrně jasné vítězství 12-4 (2-0/2-0/3-3/5-1).
Utkání o třetí místo nabídlo Steppu první konfrontaci s družstvem z Magdeburgu, které sestoupilo z 1.německé ligy a bude jedním z hlavních konkurentů Steppu v lize. Toto utkání bylo poněkud ovlivněno únavou magdeburských hráčů, kteří měli pouze 90 minutovou přestávku mezi zápasy. Steppáci měli přestávku poněkud delší a v závěru tohoto velmi vyrovnaného utkání se tato výhoda projevila. Stepp podal plavecky velmi dobrý výkon a zvítězil 12-10 (2-4/4-3/3-1/3-2)

Druhého turnaje – Karl Marx cupu v Chemnitzi se spolu se Steppem zúčastnili družstva Chemnitzu A,B a SC Ulm. Tento turnaj steppáci plně ovládli a s přehledem vyhráli všech šest utkání. V nich se velmi dobrým výkonem prezentoval také steppácký junior Alex Mynář, který dokázal i několikrát skórovat. Stepp tento turnaj bez problémů vyhrál a potvrdil tak kvalitní podzimní připravu.

FOTOGALERIE

Na hodnocení přípravy a plány do nadcházející sezóny jsme se zeptali nového hlavního trenéra Petera Valoviče:
peter valovicCo říkáš na hráčskou obměnu kádru?
Každá změna s sebou přináší pozitiva i negativa. Ztratili jsme velice dobré hráče a určitě je nebude lehké nahradit. Jako příklad uvedu Štěpána Rezka, který hraje tento rok v Německu 1.ligu a je jedním z tahounů mužstva Plauenu a dokazuje i tam svoji kvalitu. Jsme moc rádi, že se mu daří a přejeme mu hodně úspěchů v nové sezóně a taktéž si zaslouží dík za práci, kterou pro nás odvedl v minulých sezónach. To samé platí i pro Milana Bilase a Viktora Margitu. Určitě bych chtěl poděkovat i Tomášovi Růžičkovi, který vedl tým několik let a vypracoval ho tam, kde dnes je.
Na druhou stranu, hráči kteří nás tento rok doplnili maji určitě svoji kvalitu. Do týmu přišla "nová krev", nová energie a kluci budou chtít dokázat, že do týmu patří, což určitě zvedne i konkurenci v týmu. Nejhlavnější pro mne ale je, že noví kluci zapadli do týmu po lidské stránce a ostatní je velice dobře přijali, takže v týmu panuje velice dobrá atmosféra, což je velmi důležité.
Jak hodnotíš tréninkovou přípravu týmu?
Musím přiznat, že jsem zatím s přípravou velice spokojen. Na každém tréningu jsme v plném počtu, ale hlavní je to, že kluci trénujou v plném nasazení a v maximálni koncentraci. Je z toho vidět, že jako tým máme chuť tento rok něco dokázat a dosáhnout na nejvyšší příčky.
Co přípravné turnaje, jak se ti, po herní stránce, jeví prakticky nově složený tým?
Spíše budu hodnotit první turnaj, protože turnaj v Chemnitzu bohužel neměl vysokou úroveň a neprověřil nás, jak bychom si prali. Pozitivum ale bylo, že dostali hodně prostoru hráči z lavičky, kteří se svojí šance chopili velice dobře.
Turnaj v Plauenu nám dal možnost změřit síly s prvoligovým mužstvem z Weidenu a v první půli jsme byli určitě vyrovnaným soupeřem. Bohužel v druhé půli se projevili zkušenosti Weidenu a naše nesehranost (náš první ostrý zápas sezóny). Druhý zápas s týmem Magdeburgu byl z mého pohledu lepší, kluci udrželi koncentraci celý zápas a plnili herní plán, který jsme si stanovili a vydrželi hrát zápas ve vysokém tempu, což poukazuje na dobrou fyzickou připravenost. Celkově mám dobrý pocit z předvedené hry, ikdyž bude ještě chvíli trvat, než si noví kluci osvojí naše signály a hru kterou praktikujeme. Hlavně jsme si dokázali, že můžeme hrát s každým vyrovnanou partii a můžeme si dávat ty nejvyšší cíle.
Před novou sezónou se změnily pravidla vodního póla, jak to ovlivní hru týmu? Budou tyto změny týmu spíše vyhovovat?
Z mého pohledu se pravidla změnily na podporu ofenzívy a zatraktivnění vodního póla což je dobře pro hráče a hlavně pro fanouška. Náš tým je techničtější a hodně spoléháme na rychlost a výbušnost, takže pro nás určitě výhoda. Proto se i na tyto oblasti zaměřujeme v tréninku.
Jaké budou cíle družstva?
Jak už jsem avizoval v předchozích odpovědích, tak si musíme dávat jen ty nejvyšší cíle. Působíme v Německu už 4-tým rokem a zatím se nám nepovedlo druhou ligu vyhrát. Nevidím důvod proč by se nám to nemohlo povést v tomto ročniku, ikdyž to bude velice težké. Umístění mimo medailové pozice by bylo zklamáním. To jsou cíle ze sportovního hlediska, ale taky bych byl rád, aby se udržela skvělá atmosféra v týmu a aby bylo vidět, že se tým zlepšil a naplnil svůj potenciál. Jestli se přiblížíme svému maximu jakého jsme schopni a bude vidět, že kluci pro výsledek udělali maximum, tak budu určite spokojený a věřím, že i výsledky se dostaví.
Sezóna pro vás začíná v Brandenburgu, kde tým loni velmi smolně prohrál (viz.článek o utkání ), co od tohoto prvního utkání očekáváš?
První zápas a hned se potkáváme s jedním z největších aspirantů na vítězství ročníku. Co víc si přát :-) Každý zápas, který jsme v Brandenburgu odehráli byl velice náročný po fyzické i mentální stránce. Očekávám velice vyrovnané utkání ve výborné atmosféře, takže já osobně se velice těším. Když podáme koncentrovaný týmový výkon na hranici našich možností, tak máme určitě na to odejít ze zápasu vítězně. Nechme se překvapit :-)

Hlavně bych chtěl předem poděkovat, i za celý tým, všem fanouškům, kteří nás letos snad opět budou podporovat tak skvěle jako loni a kteří, jak doufám, uvidí co nejvíce vítězných zápasů.