Po pětileté odmlce se Stepp představil v Poháru ČSVP mužů. Návrat na českou scénu to byl vítězný - Stepp na finálovém turnaji porazil všechny soupeře a zaslouženě se mohl radovat z výhry Poháru. Nejen o finálovém turnaji jsme si popovídali s jedním z mála pamětníků roku 2009, kdy Stepp naposledy Pohár vyhrál.

igorstepp.cz: Jaký byl (vítězný) návrat “na místo činu”?
Igor Procházka: Stepp naposledy hrál Pohár ČSVP v r. 2009, když se stal vítězem této soutěže. Tehdy to byl velký úspěch a první titul v historii Steppu. Po letech absence v českých soutěžích (Stepp od r. 2010 hraje v Německu) bylo zajímavé vrátit se a porovnat se s ostatními českými družstvy. Samozřejmě nás těší, že jsme prokázali určitou kvalitu a že jsme Pohár ČSVP vyhráli. Tento rok to bylo jiné než v r. 2009, protože nyní máme něco za sebou (vítězství ve Východoněmeckém poháru z r. 2011 a mistrovský titul ve východní skupině 2. německé lize v r. 2014), takže si věříme, ale zároveň tam byl tlak, protože jsme museli ukázat, že naše úspěchy v Německu nejsou náhodné. Výzva spočívala i v tom, že oproti sestavě, která na konci minulé sezóně vybojovala zlato v Německu, na finálovém turnaji Poháru ČSVP chybělo 5 hráčů včetně našeho kapitána a nejlepšího střelce východoněmecké ligy Tomáše Petra, který byl nemocný.      

stepp.cz: Při cestě za Pohárem jste porazili tři nejlepší celky z loňské sezóny, změnila se úroveň týmů?
I.P.: Na finálovém turnaji jsme porazili KVP Přerov, který byl minulý rok v Poháru ČSVP  třetí, potom mistra ČR Slavii Praha (2. místo v Poháru v r. 2013) a polskou Arkonii Szczecin, která minulý rok byla vítězem Poháru. Zejména zápasy proti  Slavii a Arkonii představovaly výzvu. Pražská Slavie nás dokonce v kvalifikační skupině porazila 13:12. Známe se dobře, během sezóny hrajeme i přípravné zápasy, existuje mezi námi zdravá rivalita, tak je příjemné, že se nám nakonec podařilo svého soupeře porazit. Myslím si, že náš vzájemný zápas, který jsme vyhráli 6:4, byl velmi hezkou propagací vodního póla v Praze, a proto bych chtěl využít této příležitosti a naším rivalům pogratulovat k dobrému výkonu!

stepp.cz: A co polská Arkonia, která skončila v Poháru na 2. místě?
I.P.: Arkonia Szczecin je pro nás neznámé družstvo mladých, ale šikovných hráčů a jejich účast ve finálovém turnaji vnímáme jako přínos a zpestření stejně jako tomu bylo minulý rok, když v Poháru skončili na 1. místě. Náš vzájemný zápas, ve kterém jsme vyhráli 13:10 a tím si vybojovali Pohár ČSVP a zlaté medaile, byl napínavý s mnoho pěkných gólů, které si diváci mohli užít. Účast Arkonie nebo jiného zahraničního týmu podobné úrovně v českém Poháru lze pouze uvítat.   

stepp.cz: Žádný z výsledků nebyl, kromě jednoho utkání (19:9 s SK Děčín), rozdílem třídy. Naopak, s druholigovou Plzní to dlouho vypadalo na senzaci a o těsné výhře tehdy rozhodla až poslední čtvrtina. Čím to?
I.P.: Na kvalifikačním turnaji v Děčíně jsme byli uprostřed přípravy a někteří hráči byli nemocní. Konkrétní zápas s Plzní byl náš poslední a těsně před ním jsme hráli zápas s Děčínem. Únava hrála velkou roli a někdy se prostě stane, že družstvo zaváhá i s mnohem slabším soupeřem. Plzeň poctivě bojovala a my jsme na úrovni nebyli. Jsme rádi, že se nám i tak nepovedený zápas podařilo vyhrát a ve finále ukázat, že to byl pouze špatný den. 

stepp.cz: Připravovali jste se nějak speciálně na tento Pohár?
I.P.: Naše celková příprava na sezónu v Německu začala v polovině září s tím, že se finále Poháru ČSVP konalo týden před začátkem německé ligy, což se hodilo, protože jsme mohli formu dolaďovat pro obě soutěže zároveň. Týden před finálovým turnajem Poháru jsme byli na přípravném víkendu v Přerově, kde jsme odehráli přátelská utkání s KVP Přerov, což nám velmi pomohlo vzhledem k tomu, že v sestavě máme nové hráče, se kterými se musíme sehrávat.

stepp.cz: Jak jste si zvykali na jiný styl hry a pískání rozhodčích?
I.P.: Musím říct, že je to možná nejtěžší část přizpůsobování se zápasům v ČR. V Německu je standard pískání mnohem bližší tomu, co se píská na mezinárodní úrovni. V ČR je bohužel úroveň pískání velmi nevyrovnaná a dovoluje se poměrně nečistá a zbytečně hrubá hra, což je na škodu vodního póla.

stepp.cz: 2 turnaje po čtyřech zápasech - to muselo být fyzicky vyčerpávající. Přeci jen jste v německé lize zvyklí hrát pouze jedno utkání za víkend.
I.P.: Ano, bylo to velmi náročné pro všechny hráče, ale navzdory únavě se nám podařilo udržet vysoké tempo hry. V tomto směru bych chtěl poděkovat našemu trenérovi Petru Valovičovi, který nás fyzicky velmi dobře připravil. Bez náročných kondičních tréninků, které jsme v posledních dvou měsících absolvovali, bychom tyto dva turnaje nemohli úspěšně zvládnout.

stepp.cz: O víkendu už týmu začíná německá liga. Ukázal Pohár nějaká pozitiva, případně kritické nedostatky, na kterých je ještě potřeba zapracovat?
I.P.: Ano, první zápas v německé druhé lize hrajeme v Drážďanech v sobotu 15. 11. v 19.30. Místní SGW Dresden patří mezi lepší týmy a zápasy v Drážďanech vždy byly náročné. Například v roce 2012 jsme tam prohráli o gól a tento rok v únoru jsme tam vyhráli, ale pouze o gól ve velmi dramatickém utkání. Právě proto bylo pro nás důležité mít dobrou herní přípravu, což Pohár ČSVP dokonale poskytl. Zároveň se ukázalo, že podobně jako v minulé sezóně úspěšní můžeme být pouze pokud hrajeme kvalitní obranu a pokud hrajeme jako tým a ne jako uskupení individualit. Pokud tento recept dodržíme, cesty do Drážďan se nemusíme bát.

 

 

Share


Copyright © 2011-2013. All Rights Reserved.

Designed by Tomáš PETR